auto_nehodaNa silnicích kraje Vysočina letos během dvou měsíců prázdnin policisté vyšetřovali celkem 480 dopravních nehod. V devíti případech se jednalo o nehody s tragickými následky. Třicet účastníků bylo těžce zraněno a 277 jich vyvázlo s lehkým zraněním. Způsobená škoda se vyšplhala na 33 047 000 korun. Ve 47 případech policisté zjistili, že řidiči usedli za volant pod vlivem alkoholu.

Na příčinách dopravních nehod se letos v průběhu dvou letních měsíců v největší míře  podílel nesprávný směr a  způsob jízdy, nepřiměřená rychlost jízdy, nedodržení bezpečné vzdálenosti,  a v neposlední řadě nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění. Nedodržení bezpečné vzdálenosti bývá většinou záležitostí městského provozu. Co se následků týče, tak nejvíce nebezpečnými bývají nehody z důvodu nedání přednosti v jízdě.

statistika_dopravni_nehody_prazdniny
Pro úplnost uvádíme, že začátkem roku 2009 vstoupila v platnost novela zákona o silničním provozu, která uzákonila povinnost přivolat policisty pouze k dopravním nehodám, při kterých způsobená škoda převyšuje sto tisíc korun, nebo v případě, když dojde ke zranění osob.

statistika_dopravni_nehody_prazdniny_2009
V místech všech smrtelných dopravních nehod v celém kraji se vždy provádí technické posouzení místa a jsou přijata taková opatření, aby se zabránilo možnému opakování tragédií. Dopravní inženýři jednotlivých územních odborů posuzují každé místo, kde dojde k tragické dopravní nehodě a navrhují úpravy a změny dopravního značení. Některá z nich jsou již v praxi realizována a na některých místech nelze nehodě účinně zabránit žádným opatřením.