REKLAMA

klavirOrganizovaný systém základních uměleckých škol, který v České republice funguje od 50. let minulého století, je ve světě zcela unikátní a mimořádný. Agentuře Mediafax to řekla prezidentka Asociace ZUŠ ČR a ředitelka školy Otakara Ševčíka v Písku Jindřiška Kudrlová.

Systém začal vznikat na začátku 20. století, kdy jej zakládaly obce, města či různé spolky. Po roce 1948 jej začal tehdejší režim v Československu organizovat a dal mu jasná pravidla. V současné době je v ČR 476 těchto zařízení, jen v Jihočeském kraji je jich 34.

Nejstarší necírkevní ZUŠ v Česku je škola Otakara Ševčíka v Písku. Letos oslaví 110 let výročí vzniku. "S kolegy postupně objíždíme hejtmany i starosty měst a snažíme se je přesvědčovat o tom, aby tento typ škol zachovali, neboť ta snaha v některých lokalitách republiky skutečně je. Důvodem jsou často peníze, či také malá znalost o tom, co ZUŠ vlastně jsou a proč fungují," uvedla Kudrlová.

Všude ve světě, především země v Evropě systém Základních uměleckých škol závidí, ovšem nikde jej prý nezavádějí, protože by to bylo i pro nejbohatší zemi velmi drahé. "Já vidím systém, který je tady naprosto unikátní a za ten bojuju, protože oni v hodně zemích v podstatě tenhle fenomén, ani v Evropě neznají a je naprosto ojedinělý. My opravdu už nejsme ty takzvané lidušky, jak se říkávalo, protože tím zákonem, že jsme šli pod školy a jsme základní škola, tak vlastně plníme to, co musíme udělat, kdy žák musí splnit určité věci pro ten daný ročník, prochází zkouškami a je také známkován,“ vysvětlila Kudrlová.

V zahraničí se děti výtvarné výchově, hraní na hudební nástroje či zpěvu věnují převážně buď v rámci běžné základní školy, v rámci různých kroužků, nebo už na vyšší úrovni formou konzervatoří a akademií. Česká republika je ale se svými "zuškami" zcela výjimečná.

Píseckou Základní uměleckou školu Otakara Ševčíka, která vznikla v roce 1901, navštěvuje 730 žáků, o které se stará okolo třiceti učitelů. “Máme tři obory - hudební, výtvarný a dramatický. Chybí nám taneční, ale na ten nemáme prostory,“ uvedla ředitelka a také prezidentka Asociace Základních uměleckých škol ČR Jindřiška Kudrlová.

Zřizovatelem školy je Jihočeský kraj a Kudrlová přiznává, že na běžný provoz, vybavení, údržbu i opravy, má škola peněz dost. Na jednotlivé hodiny pak dětem rodiče připlácejí, a to řádově několika stokorunami měsíčně.

Škola je výjimečná také tím, že zdejší žáci se mnoho let každoročně úspěšně umisťují na předních příčkách mezinárodních výtvarných soutěží, kde často vítězí mezi stovkami tisíc dalších dětí z celého světa. Každý rok v prosinci jsou pak žáci slavnostně odměňováni diplomy a různými cenami. Ocenění přebírají často z rukou umělců, politiků nebo třeba velvyslanců.

Písecká škola se může pochlubit i další zajímavostí - vlastní jediné dětské modré housle na světě. Jejich větší formu vlastní jen virtuóz Pavel Šporcl, který si podobu modrých houslí nechal před lety patentovat. Firma, která hudební nástroj vyrábí, umí vyrobit například zelené nebo červené.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA