Pátek 13. června jistě nebudou pokládat za smolný ti, kdo zavítají do třešťského muzea. V tento den totiž začíná v Schumpeterově domě výstava Lenky Malátové, jedné z nejznámějších současných textilních výtvarnic a krajkářek.
„Zájem a pozitivní reakce návštěvníků loňské výstavy krajkářek z Vysočiny nás ujistily, že právě stará řemesla jsou tím, co v muzeích v této uspěchané technické době rádi nacházíte.
Proto si dopřejeme pokračování. Prastarou techniku paličkování si budeme znovu připomínat v třešťském muzeu a to od 13. června do 31. srpna v podobě výstavy prací Lenky Malátové, jedné z nejznámějších současných textilních výtvarnic a krajkářek,“ pozvala k prohlídce nové expozice Milina Matulová z třešťské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava.
Autorka je absolventkou Školského ústavu umělecké výroby v Praze, členka Vzdělávacího spolku Vesna v Brně, lektorka kurzů ručně paličkované krajky a autorka řady knih o paličkování. Její tvorba byla oceněna Diplomem Muzea krajky na bienále české krajky ve Vamberku v r. 2012.
„Krajkám se věnuji více než dvacet let a staly se mou celoživotní náplní a posláním“, řekla Lenka Malátová. Pochází z malého městečka ve východních Čechách, z Brandýsa nad Orlicí, kde vychodila základní školu. Od útlého věku ráda kreslila a věnovala se ručním pracím, v čemž ji podporovala celá rodina. „Po absolvování Školského ústavu umělecké výroby v Praze se mi dostalo nejlepšího vzdělání v tomto oboru, rok jsem pracovala jako domácí krajkářka a návrhářka v ateliéru Otýlie Borské v Kutné Hoře,“ pokračovala autorka výstavy, která od roku 1987 trvale žije v Brně.
Doplnila si pedagogické vzdělání a nepřetržitě vyučuje ručně paličkovanou krajku v zájmových kurzech. Z počátku pracovala jako učitelka pod ŠÚUV, později jako pedagogický pracovník SVČ Lužánky, nyní pracuje na živnostenský list. Na základě dlouholeté pedagogické praxe a výtvarného tvoření své zkušenosti a nápady shrnula do úspěšných knih Paličkování. „Vyučuji v zájmových kurzech, samostatně tvořím, pořádám výstavy, publikuji v časopisech, účastním se krajkářských a řemeslnických setkání. Mé knihy, podvinky i krajky znají krajkářky v republice, v Evropě i ve světě. Svými krajkami chci vyjádřit své pocity, zachytit neopakovatelné okamžiky, ale hlavně šířit, zachovat a předávat toto národní bohatství dalším generacím,“ shrnula své pohnutky výtvarnice, jejíž krajky jsou výhradně autorské, výtvarně originální a zpracované na vysoké řemeslné úrovni.
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Mediální tréninky a komunikační poradentství od profesionálního týmu pHmedia