
„Havarijní stav stromů je dán především poškozením kořenů, infekcí kmenů a kosterních větví, tlakovým větvením v koruně, výskytem spálenky skořepaté (tzv. dřevomor) a dalších dřevokazných hub,“ popsala Martina Brandová z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu. Hodnocení stromů provádí odborník, arborista.

V roce 2011 proběhnou pěstební probírky v sídlištích Nad Plovárnou, U Pivovaru, U Hřbitova, Za Prachárnou a mezi ulicemi Hamerníkova a 17. listopadu

V Jihlavě roste asi 30 tisíc stromů, z toho dvě třetiny na pozemcích statutárního města. Všechny dřeviny jsou zaznamenané a popsané v tzv. pasportu zeleně. V pasportu jsou uvedeny základní charakteristiky jako rod, druh, zdravotní stav, stabilita dřeviny, provedené zásahy, navrhovaná opatření a další informace, které úřadu pomáhají ve správě stromů. „Na základě výstupů z pasportu byly vybrány stromy, které jsou provozně nebezpečné a je nutné je pokácet,“ vysvětlila postup výběru kácených dřevin Martina Brandová.

Správce zeleně (odbor životního prostředí, odd. služeb v ŽP) postupně provádí značení vybraných stromů a vyřizuje nutné formality spojené s povolením ke kácení. Značení stromů probíhá od srpna 2010 a nyní v době vegetačního klidu dochází ke kácení.
