Pelhřimovské Masarykovo náměstí patřilo o víkendu v pořadí již 14. ročníku Festivalu hasičských dechových hudeb a dnům záchranářů Pelhřimov 2014. Akce se uskutečnila v rámci tradiční Bartolomějské pouti.
V sobotu večer zapálil starosta města Leopold Bambula společně se starostou Zájmového sdružení hasičských hudeb Miroslavem Šimonen a Vlastimilem Studeným z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky krematorium. Právě tito tři muži se zasloužili o to, aby nové Pelhřimovské krematorium, spjaté s filmem Vesničko, má středisková, vyrostlo a bylo v pátek 15. srpna slavnostně otevřeno.
Prohlédnout se dalo krematorium, díky jeho rozměrům, pouze zvenčí. Do jeho útrob však vhodily za několik dní jeho existence stovky obyvatel a návštěvníků Pelhřimova lístky se svým trápením a starostmi. Lístky společně s krematoriem v sobotu večer nenávratně shořely. „Cílem této recesistické akce bylo zmírnit trápení, soužení a starosti obyvatel a návštěvníků Pelhřimova. My, hasiči, se s lidským trápením při své práci potkáváme dnes a denně, a právě proto jsme se rozhodli v Pelhřimově krematorium postavit. Učiníme tak každý rok v rámci festivalu hasičských dechových hudeb,“ slíbil Vlastimil Studený.
Krematorium vybudovali hasiči v Pelhřimově už podruhé. Poprvé se tomu tak stalo v roce 2010, u příležitosti desetiletého výročí fungování Hasičského záchranného sboru České republiky v krajském uspořádání. Do rakve, která byla umístěna uvnitř historicky prvního Pelhřimovského krematoria, za tři dny jeho existence vhodily stovky lidí lístky se svými trápeními a starostmi. Celé krematorium následně 25. srpna 2010 starosta města zapálil. Po vyhlášení poplachu dorazila na místo ruční historická stříkačka tažená koňským dvojspřežím. Voda byla do stříkačky přepravována v hasičských přilbách lidským řetězem z městské kašny. Řetěz vytvořilo 181 dobrovolných i profesionálních hasičů doplněných o návštěvníky akce. Za 21 minut bylo k požáru přepraveno popsaným způsobem 120 přileb s vodou, i přes veškerou snahu však Pelhřimovské krematorium do základu shořelo a jeho existenci připomíná už jen pamětní deska a vytvořený rekord v přepravě vody na hašení požáru lidským řetězen. Ten byl také v Pelhřimově 1. září 2010 potvrzen Agenturou Dobrý den Pelhřimov.
V neděli přivítal publikum na náměstí předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch společně s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem, generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslavem Rybou, starostou města Pelhřimov Leopoldem Bambulou a krajským ředitelem Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petrem Benešem. Před zraky dalších významných hostů složilo jedenadvacet nových příslušníků Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina slavnostní slib. Příslušníci se v něm zavázali, že budou dodržovat právní a služební předpisy, plnit rozkazy nadřízených, zachovávat dobrou pověst sboru, ale hlavně, že budou vše plnit řádně a svědomitě a že při ochraně zájmů České republiky nebudou váhat nasadit i vlastní život. Po složení slavnostního slibu zazněla hymna České republiky pod taktovkou šéfdirigenta Václava Paličky a za zpěvu Libora Zikeše.
Fotogalerii najdete na našem Facebooku.
„Pevně věřím, že toto povolání naplní vaše představy, že v práci najdete zálibu a uspokojení. Věřím, že vaše volba byla volbou správnou a že u tohoto krásného, ale náročného povolání vydržíte celý svůj profesní život. Přeji vám, aby každý váš výjezd měl pokud možno šťastný konec a vy jste se po službě vždy v pořádku vraceli ke svým blízkým,“ popřál ve svém proslovu slibujícím krajský ředitel vysočinských hasičů Petr Beneš.
Po slavnostním aktu se rozběhla vystoupení jednotlivých dechových hudeb. K poslechu a tanci hrála Havlíčkobrodská 12, Jihočeská hasičská dechovka Božejáci, Novobystřická dechová hudba, Vysočina, Staropražská kapela Galerka a Túfaranka ze Šakvic.
Prohlédnout si také návštěvníci akce mohli moderní hasičskou techniku a připravena pro ně byla i divácky atraktivní ukázka záchrany osoby z výšky.
Vysočina plná novinek a aktuálních informací