Turistické známky jsou českým nápadem, který se rozšířil už do 14 zemí světa! Jsou nebývalým sběratelským fenoménem, který nečekaným způsobem podporuje tuzemskou turistiku jako takovou. Sběratelů turistických známek jsou tisíce. Lidé mnohdy volí cíl své dovolené právě podle množství tzv. „známkových míst“, které v dané oblasti lze navštívit.
Pravidla pro vydání nové turistické známky jsou přísná a ne každý turistický cíl dosáhne na to, aby svou známku mohl mít. O tom, zda známka vznikne či nikoliv rozhoduje hlasování sběratelů, příznivců a návštěvníků internetových stránek www.turisticke-znamky.cz.
Jedním z přibližně dvou tisíc známkových míst je také Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde lze v tomto ohledu spatřit zcela ojedinělé unikáty. Jeho exponátem je totiž kromě stovek jiných českých NEJ. Také největší turistická známka s průměrem 1 m a hmotností 40 kg a nově se muzeum může pochlubit opačným extrémem, který nikde jinde nelze spatřit. Jde o nejmenší turistickou známku na světě, která nese opět tradiční motiv hory Praděd (stejně jako historicky první turistická známka i jako známka obří), avšak s miniaturními rozměry. Její průměr je 12,4 mm, tloušťka 4,6 mm a byla k ní vydána zcela výjimečná výroční známka rovněž malých rozměrů s motivem stezky s názvem Procházka Českou knihou rekordů. Ta má průměr 25 mm a tím se liší od všech dosud vydaných turistických známek.
Jediným místem, kde si ji mohou sběratelé obstarat jsou obě expozice Muzea rekordů a kuriozit. Na konci stezky v zahradě expozice Zlaté české ručičky se navíc fandové tohoto oboru mohou vyfotografovat s obří maketou této miniaturní známky (maketa má průměr 2 m!)
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací
Úspory energie sledujte na EnergyTV