REKLAMA

auto_ridicMnohaleté výmluvy českých řidičů na to, že jejich vozidlo v době spáchání dopravního přestupku řídila osoba blízká, končí. Poslanci totiž ve středu ve třetím čtení schválili novelu zákona o silničním provozu, která dává povinnost zaplatit pokutu majiteli vozidla a nikoliv jeho řidiči.

Změnu týkající se osoby blízké do novely zákona o silničním provozu zakotvil formou pozměňovacího návrhu hospodářský výbor.

Majitel vozidla bude muset zajistit, aby řidič, který vozidlo používá, dodržoval předpisy. Pokud tak neučiní, hrozí mu za porušení pravidel silničního provozu až desetitisícová pokuta, body mu však zůstanou. Provozovatel nebude za přestupek zodpovědný pouze v případě, kdy prokáže, že vozidlo převádí na někoho jiného, nebo že mu bylo auto před spácháním přestupku odcizeno.

Poslanci doufají, že změna přinese po letech konec praxe, kdy se řidiči při rychlé jízdě vymlouvali právě na osobu blízkou.

Novela o silničním provozu řeší také zvýšení věkové hranice pro získání řidičského průkazu u vybraných vozidel, přísnější kontroly zdravotní způsobilosti a důslednější kontroly odebrání řidičského průkazu.

Zvýšení hranice minimálního věku pro získání řidičského průkazu se týká nejsilnějších motorek (z nynějších 21 na 24 let), autobusů a nákladních automobilů pro osobní potřebu.

K nejsilnějším motocyklům, na které je potřeba řidičské oprávnění skupiny A, se od 24 let dostanou i řidiči bez předchozích zkušeností s řízením slabších strojů. Naopak zkušení jezdci se na ně budou moci posadit už ve 20 letech.

Zkušenost řidičů bude ministerstvo poměřovat vlastnictvím oprávnění skupiny A2. Pro jeho zisk musí být adeptovi minimálně 18 let, řídit s ním může motocykly s výkonem motoru do 35 kW a s poměrem výkonu ke hmotnosti do 0,2 kW/kg.

Zájemci s průkazem skupiny A2 mohou po dvou letech, tedy nejdříve ve 20, získat oprávnění na nejsilnější motocykly.

Norma zároveň brání 'řidičákové turistice'. Místo dosavadní délky pobytu budou muset žadatelé prokázat vazbu na pobyt v místě bydliště. "Úprava tak zavádí povinnost mít pouze jeden řidičský průkaz," vysvětlil zpravodaj hospodářského výboru Petr Bendl z ODS.

Novela současně zavádí zákaz udělit řidičské oprávnění tomu, komu byl řidičák odejmutý v jiném členském státě Evropské unie po dobu, kdy tyto sankce nebo omezení trvají.

V řidičském průkazu ale také budou uvedeny všechny skupiny vozidel, které je jeho držitel oprávněný řídit. To řidičům usnadní prokazování oprávnění v zahraničí.

Další bod novely nařizuje, že kvůli zvýšení bezpečnosti musí lékaři uvědomit obecní úřad, pokud budou mít podezření, že vyšetřovaná osoba není zdravotně způsobilá k řízení vozidla.

Úprava zákona o silničním provozu obsahuje také povinnost pravidelných školení zkušebních komisařů v autoškolách a jejich pověřování.

Norma nyní míří do Senátu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA