REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Systémem motivačních stipendií podporuje Kraj Vysočina vybrané obory vzdělávání už devět let. Od začátku poskytování podpory do konce května letošního roku bylo na stipendia poskytnuto z rozpočtu kraje více než 21 milionů korun.

„Od uplynulého školního roku podporujeme už 26 učebních oborů. Naposledy se mezi ně dostaly obory hutník, krejčí a operátor skladování, o které je podle statistik našich škol minimální až nulový zájem,“ uvádí Jana Fialová, krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu.

REKLAMA

Z více než tisíce žádostí dosáhlo na stipendium dosáhlo v druhém pololetí školního roku 2018/2019 celkem 420 žáků. Na ty kraj vyčlenil skoro milion a půl. Finanční injekce se nově dočká i šest dalších žáků, kteří budou odměněni za dobré výsledky během studia a za úspěšné vykonání závěrečné zkoušky. 

Na seznamu krajem podporovaných oborů je nyní celkem 26 položek. Mezi ty patří například modelář, slévač, nástrojař, obráběč kovů, kovář, jemný mechanik, klempíř, malíř a lakýrník, kameník, tesař, zedník, pokrývač nebo pekař.

Pro všechny žáky platí od uplynulého školního roku nová pravidla, kde se výše základního stipendia stanoví ve třech úrovních pro různé skupiny podporovaných oborů. Pro obory skupiny A činí výše základního stipendia 1 000 Kč měsíčně, pro obory skupiny B činí výše základního stipendia 700 Kč měsíčně a pro obory skupiny C činí výše základního stipendia 400 Kč měsíčně. Výše prospěchového stipendia zůstává stejná, a to 2 000 Kč za pololetí školního roku shodně pro všechny tři skupiny oborů.

REKLAMA