Na Vysočině stoupá počet případů, kdy byli lidé podvedeni prostřednictvím různých internetových portálů. Na vině je podle policistů především neznalost v provádění obchodních transakcí a slabá orientace v internetovém prostředí.

"V loňském roce jsme v období od ledna do června na Vysočině zaevidovali celkem 47 případů trestné činnosti spáchané prostřednictvím internetu. Za prvních šest měsíců letošního roku se počet těchto případů zvýšil na 58," upozorňuje tiskový mluvčí policie Martin Hron.

V dnešní době mnoho lidí neprovádí nákupy jen v kamenných prodejnách, ale stále více z nás využívá nabídek internetového nakupování z pohodlí domova. V tomto případě lze bez pochyby najít i výhody. Zboží si můžeme vybírat, jak dlouho chceme. Poté stačí jedno kliknutí myši a máme ho v košíku. Výrobky i jejich ceny si mezi sebou můžeme nezávisle porovnávat a nemusíme osobně navštěvovat jednotlivé obchody. To vše vede k úspoře času a mnohdy i finančních prostředků. Námi vybrané a objednané zboží je nám poté zasláno na adresu, kterou si sami určíme.

Musíme však zvážit i možná rizika, která jsou spojena s nakupováním na internetu. Pokud za vybrané zboží zaplatíme prodávajícímu předem, vystavujeme se určitému riziku. V některých případech se totiž nemusíme dočkat zboží, které jsme si objednali a už vůbec ne peněz, které jsme za něj zaplatili. "Ve většině případů se jedná o internetové stránky pocházející ze zahraničí, kdy si lidé zboží objednají a čekají několik týdnů na doručení. Rovněž se nenechme zlákat nápadně výhodnými podmínkami nákupu a velmi nízkou cenou výrobků v porovnání s běžnou cenou v obchodech," dodáva Hron.

Preventivní rady pro nákup přes internetové portály
• nakupujte u prodejců, které znáte, pokud je neznáte, předem si o nich zjistěte potřebné informace
• na internetové stránce je vhodné si přečíst případné recenze
• před nákupem si řádně přečtěte smluvní a obchodní podmínky
• seznamte se s reklamačním řádem
• od prodejce získejte i informace o podmínkách a nákladech při dodání zboží
• vyhledejte si telefonní číslo, e-mail a adresu prodejce
• uchovejte si záznam o internetových transakcích, včetně webových stránek prodejce (objednávka, potvrzení objednávky, e-mailová komunikace s prodávajícím apod.)
• platbu předem provádějte pouze a jen tehdy, pokud máte jistotu, že se jedná skutečně o důvěryhodného obchodníka
• při dodání zboží si zkontrolujte obsah zásilky