Tyto dny jsou nejzazším termínem pro vyčištění nebo vyvěšení ptačích budek. Ptáci v posledních březnových dnech nejen začínají zpívat, ale vyhledávají i místa pro hnízdění. Naspěch tak mají i členové sdružení Zelené srdce, kteří se starají o 650 budek na čtyřech okresech.
„Právě dokončujeme kontroly a čištění budek pro drobné pěvce, kterých máme vlastních nebo v péči na 400 kusů,“ vysvětluje Pavel Koubek. Drobní pěvci si totiž stavějí i v budkách každý rok nové hnízdo, a tak je nutné hnízda pravidelně odstraňovat.
ČTĚTE DÁLE
Sýkorník. Foto: Pavel Koubek
Také je to příležitost zjistit, kolik budek a kým bylo obsazeno. „Nejběžnější budky ‚sýkorníky‘ jsou obsazeny asi z 50 procent, ale třeba v městských parcích v Humpolci to bylo v loňském roce až 85 procent. Kromě nejrůznějších druhů sýkor v nich hnízdí i brhlík lesní, ale setkáváme se i s dalšími živočichy jako jsou myšice, vosy a vzácně i plšík lískový,“ prozrazuje Koubek.
Méně běžnými budkami pro pěvce jsou budky pro skorce umístěné pod mostky kolem vodních toků nebo budky pro šoupálky s dvěma vletovými otvory na zadní straně budky. Zelené srdce však pečuje i o větší budky. „Staráme se i o budky pro sovy pálené, poštolky, sýce rousné, ale také pro netopýry. U těchto budek je však obsazenost mnohem menší, protože se jedná o vzácné druhy,“ říká zakladatel sdružení.
Ptačí budky na Vysočině vyvěšují v těchto dnech nejen ochránci přírody a lesníci, ale také mnoho majitelů zahrádek. Mnohdy se však jedná o budky nevhodné, které ptáci neradi obsazují. „Některé prodávané budky sice krásně vypadají, ale pro ptáky nejsou moc vhodné. Doporučuji obrátit se spíš na šikovné truhláře nebo se nejdřív poradit,“ dodává Koubek.
Vysočina plná novinek a aktuálních informací