Studenti ze Střední školy obchodní a služeb Svazu českých a moravských spotřebních družstev ve Žďáře nad Sázavou se v celostátní soutěži ve finanční gramotnosti umístili v první desítce.

Finanční gramotnost je stále častěji skloňovaným pojmem. V současném ekonomickém světě má nezastupitelný význam, je nezbytnou prevencí a předpokladem úspěšného fungování v běžném životě, kdy jen skutečně dobře připravení jedinci s přehledem o posledních trendech ve finančním plánování mají možnost uspět. Na školách se studenti s danou problematikou běžně seznamují v hodinách ekonomiky. My jsme ale v naší Střední škole obchodní a služeb šli dál.

REKLAMA

Ve čtvrtém ročníku obchodní akademie máme v rámci školního vzdělávacího programu zařazen předmět finance. V něm se na problematiku finanční gramotnosti specializujeme. Společně se špičkovými odborníky z praxe i teorie se snažíme našim studentům předat to nejlepší z nás. Naše vědomosti, praktické zkušenosti, rady, „zdravý selský rozum“ a občas i varování. Snažíme se je připravit na realitu ekonomického světa, často velmi tvrdého.

Foto: archiv školy

V letošním školním roce jsme se rozhodli pro účast v prestižní celostátní soutěži Finanční gramotnost. Soutěž, konanou již po sedmé v řadě, vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a jejími organizátory jsou FINANČNÍ GRAMOTNOST, o. p. s., a Asociace finanční a občanské gramotnosti, z. s. Cílem je především podpora a výchova finanční odpovědnosti mezi mladými lidmi. Nad soutěží převzal osobní záštitu prezident České republiky Miloš Zeman a řada dalších významných státních i politických osobností. Letos se soutěže zúčastnilo celkem 54 623 žáků a studentů z 529 škol. Ani my jsme nezůstali stranou a rozhodli se naši školu poprvé reprezentovat. Úspěšně jsme se probojovali školním, okresním i krajským kolem a postoupili do kola nejvyššího.

Celostátní finále soutěže Finanční gramotnost se konalo dne 26. 4. 2016 v Praze v reprezentačních prostorách benediktinského kláštera Emauzy, založeného králem a pozdějším císařem Karlem IV. Za každý kraj soutěžilo pouze jediné družstvo z vítězné školy. Finále soutěže tradičně zahájil Miroslav Singer, guvernér České národní banky. Ve svém projevu poukázal především na nezbytnost zařazení finanční gramotnosti do výuky na školách.

Znalosti našich famózních studentů byly perfektní. Vědomostně jsme rozhodně nezaostali. Důvodem, proč nám pouze o jednu příčku unikl postup do finále, a v celkovém umístění jsme tak obsadili krásné šesté místo, byla rychlost našich odpovědí. Rozhodovali v součtu setiny vteřin! Již samotná účast v celostátním kole je však velkým úspěchem a 6. místo z celkového počtu 529 škol hovoří samo o sobě.

Gratulujeme našim studentkám, Kristýně Boldišové, Karolíně Deketové a Evě Řádkové. Gratulujeme i sami sobě. Práce, kterou na naší škole děláme, má obrovský význam. Snažíme se připravit své studenty do života, a to nejen po stránce teoretické. Snažíme se z nich vychovat osobnosti, které převezmou zodpovědnost nad sebou samým, najdou odpovídající uplatnění na pracovním trhu a bez ohledu na směr, kterým se vydají, jsou finančně gramotní!

Radka Hronková
Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou