REKLAMA

Před 100 lety bylo v Luhačovicích otevřeno regionální muzeum pod prozatímním názvem „Muzeum slováckého Zálesí“. Muzeum luhačovického Zálesí oslaví toto výročí celoročním výstavním programem a doprovodnými projekty, zejména výstavou „Muzeum staré jako Československo“, která bude zahájena 28. června 2018.

REKLAMA

 

muzeum luhacovice kudyznudy

foto zdroj: kudyznudy.cz

„Protože při otevření „Muzea slováckého Zálesí“ v Zámečku na kolonádě v roce 1918 se uskutečnila krojová slavnost, bude i připomínka jeho stoletého výročí pojata v duchu lidových tradic a zahájení výstavy bude spojeno s komentovanou přehlídkou lidových krojů. Krojový průvod vyrazí v 16 hodin od Lázeňského náměstí a povede ke kulturnímu domu Elektra,“ pozvala na akci kurátorka výstavy a vedoucí Muzea luhačovického Zálesí Blanka Petráková.

Iniciátorem založení Muzea slováckého Zálesí a hlavním tvůrcem sbírky byl pozlovický rodák, etnograf Antonín Václavík. Na podzim roku 1917 byl na základě Václavíkovy iniciativy vytvořen přípravný výbor pro zřízení muzea v Luhačovicích, jehož předními členy byli Antonín Václavík, lázeňský lékař Arnold Kučera, ředitel lázní Václav Zajíc a učitel Josef Krystýnek.

„Výbor rozeslal do všech obcí v okolí Luhačovic provolání, ve kterém vyzýval obyvatele, aby přispěli svojí pomocí chystanému muzeu, vyhledávali a sbírali předměty a informace podle přiložených instrukcí. V nelehkém období první světové války dokázali shromáždit tolik exponátů, že mohli dne 28. července 1918 otevřít v  budově nazývané „zámeček“ nad lázeňskou kolonádou regionální muzeum. O měsíc později dne 12. srpna 1918 byla založena Muzejní společnost v Luhačovicích, která navazovala na dříve započatý systematický výzkum a sběratelskou a dokumentační práci Antonína Václavíka na luhačovickém Zálesí,“ doplnlila Blanka Petráková.

Výstava  Muzeum staré jako Československo tak představuje výběr nejzajímavějších sbírkových předmětů ze sbírky Luhačovické muzejní společnosti.

„Návštěvníci uvidí například obecní atributy, dřevořezby a keramiku. Vystavena bude také stará inventární kniha, ve které Lucie Václavíková v letech 1941 až 1942 sepsala kompletní inventář luhačovické sbírky, považované odborníky z hlediska bohatosti, výběru materiálu a uspořádání za jednu z nejkvalitnějších sbírek v českých a moravských regionálních muzeích,“ uvedla Blanka Petráková.

Druhá část výstavy představuje posledních deset let odborné činnosti muzea na příkladu historických rekonstrukcí tradičního kroje na Zálesí a jižním Valašsku, které vznikly ve spolupráci s Muzeem luhačovického Zálesí. Výstava bude k vidění do 17. února 2019.

 

REKLAMA