OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Havlíčkobrodští kriminalisté vyšetřují případ dvou okradených seniorů. V pátek 5. srpna odpoledne policisté na lince tísňového volání 158 přijali oznámení, že se manželé z Havlíčkova Brodu stali terčem zlodějů, kteří jim odcizili finanční hotovost v řádech desítek tisíc korun.

Ihned po přijetí oznámení na místo vyjela policejní hlídka a poté také výjezd služby kriminální policie a vyšetřování havlíčkobrodského územního odboru. „Policisté na místě z výpovědí seniorů zjistili, že dva dosud neznámí pachatelé – mělo se jednat o muže a ženu – se k nim dovnitř rodinného domku dostali v pátek kolem poledne pod smyšlenou záminkou, že jsou pracovníky zdravotní pojišťovny a chtějí ženě vrátit finanční přeplatek ve výši dvou tisíc korun. Majitelka domku je pustila do verandy a poté až do jídelny rodinného domu. Podvodníci jí sdělili, že mají pouze bankovku nominální hodnoty pět tisíc korun, a chtěli tři tisíce vrátit. Přitom zjistili, kde mají manželé uložené peníze, protože muž před neznámými lidmi prohlížel obálku s rodinnými úsporami,“ přiblížila případ policejní mluvčí Dana Čírtková. Jak doplnila, během zhruba dvaceti minut, kdy se pachatelé zdržovali uvnitř domku, využili nepozornosti seniorů a finanční hotovost uloženou v obálce sebrali. Z místa činu poté odešli s výmluvou, že si jdou rozměnit pětitisícovou bankovku, ale zpět se již nevrátili. „Senioři tak přišli o své úspory. Zloději jim ukradli 120 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí.

REKLAMA

Kriminalisté místo důkladně ohledali, zajistili upotřebitelné stopy a snažili se získat podrobnější popis pachatelů. Poté provedli prověrku v nejbližším okolí domku s cílem získat co nejvíce poznatků o pachatelích a jejich dalším možném pohybu. Pátrání po nich je zatím neúspěšné.

Proti podvodníkům je možné se bránit

Policisté krajského ředitelství policie znovu důrazně upozorňují, že této trestné činnosti lze úspěšně zabránit. Všichni osaměle žijící senioři musí dodržovat základní pravidlo, nikoho cizího do bytu nebo rodinného domku v žádném případě nepouštět. Při prvním podezření, že se do bytu či domu chce pod nějakou záminkou dostat cizí osoba, je potřeba ihned bez obav informovat policii na lince tísňového volání – 158.

Všichni senioři musí mít na paměti, že zloději používají různé lsti, aby se dostali do jejich blízkosti. Záminkou bývá doručení údajného přeplatku za elektřinu, vodu nebo plyn, vyplacení nějaké výhry, sociálního příspěvku nebo jiné dávky. Žádné tyto přeplatky nikdy nepředávají zástupci energetických nebo plynárenských společností v hotovosti, takže je zřejmé, že jde vždy o podvod.

Další podvodníci se mohou vydávat za prodejce a nabízet seniorům různé druhy zboží za výhodné ceny, mohou se vydávat za zdravotnický personál, sociální pracovnice nebo různé řemeslníky a kontrolory vodoměrů či elektroměrů. Jiní mohou seniory oslovit na ulici nebo zatelefonují, vydávají se přitom za rodinné příslušníky a požadují peníze. Přitom údajný příbuzný tvrdí, že si pro ně za seniorem pošle někoho třetího. Když si okradený později u skutečného člena rodiny celou věc ověřuje, bývá už pozdě. „Před tím, než někomu svěříte své finance, ověřte si proto u příslušného příbuzného, zdali skutečně telefonoval on. Buďte ostražití, jedině tak se vyhnete zbytečným nepříjemnostem,“ poradila Čírtková.

Zloději podle ní ale začínají být bezohlední a neváhají použít násilí. V některých případech jsou tak na seniorech páchány i loupeže, při nichž pachatelé využijí své fyzické převahy a seniora v jeho bytě nebo domě fyzicky napadnou. Důvodem, proč si pachatelé vybírají za oběť osoby vyššího věku, je skutečnost, že senior má mnohdy omezenou tělesnou pohyblivost, zhoršené smyslové vnímání, horší paměť, zhoršenou orientaci v prostoru a čase, je důvěřivý a dá na první dojem. Podvodníci vypadají v drtivé většině velmi slušně a důvěryhodně.

Policie se obrací také na nejbližší příbuzné potenciálních obětí s tím, aby seniorům pomohli a pravidelně jim rizika možných podvodníků připomínali, je nutné jim také opakovat zásady bezpečného chování. Příbuzní rovněž mohou seniorům pomoci se zabezpečením bytu. „Vhodná jsou panoramatická kukátka na dveřích, případně malé kamery, které jsou dnes cenově dostupné a mohly by monitorovat pohyb v bytě nebo domě. Většina seniorů zároveň dnes vlastní mobilní telefon a ty bývají vybaveny fotoaparátem. Naučte proto seniora mobilní telefon ovládat, aby cizího člověka, který se k němu do bytu chce pod nějakou záminkou dostat, mohl vyfotit,“ popsala možná opatření policejní mluvčí. Každá stopa a důkaz mohou být totiž pro policejní vyšetřování a následné zadržení pachatelů velmi důležité.

„Buďte všímaví a pokud máte pocit, že se někdo podezřelý pohybuje ve vaší blízkosti, upozorněte na něj své okolí – sousedy, známé, příbuzné. Všímejte si i podezřelých vozidel, která by se pohybovala kolem vašeho domu, a poznamenejte si jejich registrační značku a barvu. V případě jakéhokoli podezření nebo ohrožení volejte na linku tísňového volání 158,“ kladla na srdce Dana Čírtková.

REKLAMA